Skip to main content

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی از 3 فراخوان بین‌المللی با همکاری کشورهای چین و ترکیه برای حمایت از پژوهش در حوزه‌های مختلف خبر داد.

3 فراخوان حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور مشترک با نهادهای بین‌المللی برای سال 1402

به گزارش گروه علم و پیشرفت فستیوال تلنگر و به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در چارچوب همکاری‌های بین‌المللی، سه فراخوان مشترک در همکاری با نهادهای بین‌المللی را برای سال 1402 منتشر کرد.

آکادمی علوم چین

یکی از این فراخوان‌ها که برای هشتمین سال به صورت مشترک با آکادمی علوم چین (CAS) منتشر شده است به حوزه مهندسی زیستی و فناوری نانو مرتبط می‌شود. در این فراخوان حداکثر ۶ طرح پژوهشی و ۳ کارگاه پژوهشی که به صورت مشترک توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران و اعضای هیئت علمی آکادمی علوم چین تدوین ارائه شود، مورد حمایت قرار خواهند گرفت. زمان اعلام این فراخوان روز ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ است.

بنیاد ملی علوم طبیعی چین

فراخوان مشترک با بنیاد ملی علوم طبیعی چین (NSFC) نیز که برای سومین بار برگزار خواهد شد دیگر فراخوان مشترکی است که در بهار 1402 منتشر شده است. در این فراخوان حداکثر از ۱۵ طرح پژوهشی که به صورت مشترک توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ایران و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی سراسر کشور چین تهیه شده، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

زمان تقریبی اعلام این فراخوان ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ است. زمان دقیق و حوزه‌های علمی مورد حمایت در این فراخوان متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

شورای پژوهش علم و فناوری ترکیه

فراخوان مشترک با شورای پژوهش علم و فناوری ترکیه (TUBITAK) نیز برای نخستین بار برگزار می‌شود و در آن حداکثر از ۵ طرح پژوهشی فناورانه حمایت خواهد شد. صندوق در این فراخوان در نظر دارد برای اولین بار قالب حمایتی ۲+۲ را در دستور کار خود قرار دهد؛ در این قالب حمایتی یک تیم متشکل از بخش دانشگاهی و بخش صنعت کشور ایران و یک تیم متشکل از بخش دانشگاهی و بخش صنعت کشور ترکیه به صورت مشترک طرح پژوهشی فناورانه ارایه می‌دهند.

زمان تقریبی اعلام این فراخوان ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ است. زمان دقیق و حوزه‌های علمی مورد حمایت در این فراخوان متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

پژوهشگران می‌توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی و آگاهی از جزئیات هر فراخوان، به اطلاعیه‌های اختصاصی که متعاقبا در تاریخ‌های ذکر شده از طریق وبگاه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران منتشر می‌شود، مراجعه کنند.

پایان پیام/