Skip to main content

مناطق 22گانه شهرداری تهران هر روز خدماتی به شهروندان ارائه می دهند که گزیده آنها اطلاع رسانی می شود.

کوتاه از مناطق پایتخت|از تکمیل مرمت باغ کیهانی تا اجرای طرح هدیه کارگر

به گزارش گروه شهری فستیوال تلنگر، امیر یزدی، شهردار منطقه 12 با اشاره به پروژه مرمت باغ کیهانی به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص منطقه گفت: بهسازی مجموعه بزرگ باغ کیهانی در ناحیه ۳ قلب تهران با تلاش و نظارت بی‌وقفه برای تسریع در بهره‌برداری ادامه دارد. یزدی افزود: با تلاش‌های صورت‌گرفته، مرمت محوطه باغ کیهانی به پایان رسیده و بهسازی و مرمت ابنیه باغ نیز پیشرفت ۵۰ درصدی داشته است. وی توضیح داد: حدود ۸۰۰ متر از ۱۷۰۰ متر این ملک به باغچه و فضای سبز تبدیل شده که عملیات عمرانی شامل محوطه‌سازی، احداث باغچه، زمین بازی کودکان، نصب وسایل تندرستی و بدنسازی، اجرای کف‌پوش با استفاده از آجر سنتی قزاقی ۲۰ در ۲۰، آبنما، رمپ و پله ورودی و احداث سرویس بهداشتی در آن صورت گرفته و در حوزه فضای سبز نیز نسبت به کاشت باغچه‌ها، تجهیز زمین بازی، اجرای مبلمان و اجرای ۲۰ شعله روشنایی در قالب ۱۰ پایه دو شعله اقدام شده است. شهردار قلب تهران با اشاره به استفاده از درخت نارنج در این باغ که مشخصه باغ‌های ایرانی است، ادامه داد: درختان میوه، درخت کاج، درختچه‌های تزئینی توری، سرو شیرازی، برگ بو، گل‌های زر و نسترن و گل‌های فصلی از جمله گیاهان استفاده‌شده در پوشش گیاهی این باغ است. باغ معیر (باغ کیهانی) از باغ‌های تاریخی محله سنگلج بوده که متعلق به خاندان معیرالممالک است و به دست حسینعلی‌خان معیرالممالک در دوران قاجار، آباد و احداث شد. در دوران دوستعلی‌خان نظام‌الدوله (فرزند حسینعلی خان) و سپس پسرش دوست محمدخان معیرالممالک به‌تدریج به وسعت باغ افزوده شد تا مساحت آن به سیصدهزار مترمربع رسید. این باغ در شمال از بازارچه قوام‌الدوله و بازارچه معیر (بازارچه طرخانی امروزی) شروع می‌شد و از جنوب تا خیابان مولوی امتداد می‌یافت. امروز فقط بخشی از این باغ در کوچه کیهانی واقع در بازارچه طرخانی در محله سنگلج باقی مانده است.

  نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 14 با اشاره به اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی با مضامین سبک زندگی ایرانی و اسلامی، گفت: در این راستا همایش عفاف وحجاب باحضور سردار مقدسی در مجموعه شهربانو ۲ منطقه برگزارشد. محمد حسین شیخ سفلی افزود: در این همایش به مواردی نظیرضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ حجاب و عفاف به عنوان یکی از ضرورت‌های باورهای دینی اشاره شد که مستلزم برنامه ریزی صحیح درحوزه‌های فرد، خانواده و جامعه است. وی با بیان اینکه این برنامه با استقبال بانوان شرکت کننده همراه بود، از برنامه‌ریزی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب با مشارکت بانوان دارالمومنین خبرداد.

  اجرای طرح هدیه کارگر به مناسبت هفته کار و کارگر سید محمدناظم رضوی شهردار منطقه 20 با تأکید بر اینکه کارگران سرمایه های انسانی و پیشانی کار شهرداری هستند، گفت: بی‌تردید کارگران خدوم خدمات شهری و فضای سبز، نقش موثری در اعتلا و بالندگی شهر دارند و همه ما مرهون تلاش و خدمات شبانه روزی آنان هستیم. وی با اشاره به اهمیت ارائه خدمات از سوی مدیریت شهری به قشر کارگر افزود: در گرامیداشت این هفته در قالب اردوی جهادی شهدای کارگر طرح ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی با همکاری گروه جهادی شهید شاطری و شهرداری ناحیه یک ویژه کارگران خدوم شهرداری ناحیه یک اجرا شد. ناظم رضوی ادامه داد: در این طرح خدمات سلامت محور از جمله خدمات کامل دندانپزشکی، غربالگری فشار خون، ویزیت پزشک عمومی به تعدادی از کارگران ارائه شد. وی با بیان اینکه به مناسبت هفته کار و کارگر از کارگران نواحی ۷ گانه تجلیل شد اظهار داشت: در دومین مرحله از طرح هدیه روز کارگر، خدمات چشم پزشکی به کارگران ارائه شود. همچنین فرماندار ویژه شهرستان ری، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۲۰ و  شهردار ناحیه یک از اجرای این طرح بازدید کردند.  

پایان پیام/