Skip to main content

در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین، رئیس جمهور روسیه از ساخت انواع پهپادهای رزمی و استقرار نسل جدید موشک اتمی جدید قاره پیما خبر داد.

پوتین:  استقرار نسل جدید موشک قاره پیمای «سارمات» و تولید انبوه پهپاد رزمی شروع شد

به گزارش گروه بین‌الملل فستیوال تلنگر، در بحبوحه تداوم جنگ روسیه با اوکراین رئیس جمهور روسیه از تولید بیشتر پهپاد و استقرار نسل جدید موشک‌های اتمی خبر داد.

به گزارش منابع خبری، ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه چهارشنبه بعد از ظهر  به وقت تهران در سخنانی اظهار داشت: «روسیه تولید انبوه هواپیماهای بدون سرنشین را افزایش خواهد داد.»

ارتش روسیه مدتی است که با استفاده از ناوگان پهپادی خود زیر ساخت‌ها و مواضع ارتش اوکراین را هدف قرار می‌دهد و پدافند اوکراین تقریبا در مقابله با این پهپادها ناتوان است.

پوتین گفت: «ما به تحویل پهپادهای تهاجمی به نیروها ادامه خواهیم داد و تحویل آنها را تقویت خواهیم کرد.» روسیه در روزهای گذشته نیز از به کارگیری یک نوع پهپاد جدیدعلیه مواضع اوکراین خبر داده بود. پهپاد انتحاری «پرایوت-۸۲» در اولین ماموریت رزمی در مناطق عملیاتی با دقت به سنگرهای نیروهای مسلح اوکراین برخورد کرد.   

بر اساس این گزارش، اولین استفاده رزمی از پهپاد پرایوت-۸۲ مدتی پیش انجام شد و این موضوع به تازگی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. در این ماموریت، فاصله هدف تا محل پرتاب حدود ۱۲ کیلومتر بود. به گفته کارشناسان روس، برد پرواز این پهپاد انتحاری تا ۳۰ کیلومتر و سرعت آن تا ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است(جزئیات بیشتر).

پوتین در ادامه سخنان خود گفت که نسل جدید موشک‌های بالستیک قاره پیما «سارمات» روسیه که قادر به حمل ۱۰ کلاهک اتمی یا بیشتر هستند، به زودی در مناطق مورد نظر مستقر خواهند شد.

 

موشک سارمات روسیه می‌تواند اهدافی را هزاران مایل دورتر در ایالات متحده یا اروپا هدف قرار دهد. وزارت دفاع روسیه پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که اولین پرتاب سامانه موشک بالستیک قاره‌پیمای سارمات با موفقیت انجام شد. این موشک از توانایی نفوذ در سامانه‌های پدافند ضدموشکی و عبور از سپرهای ضد موشکی برخوردار است. «آلکسی ژوروالف» از قانونگذاران پارلمان روسیه اخیرا در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که روسیه می‌تواند شرق و غرب آمریکا را با چهار موشک اتمی از روی نقشه محو کند. ژورالف گفت که در صورت استفاده روسیه از موشک‌های اتمی جدید «سارمات-۲» چیزی از سواحل آمریکا باقی نمی‌ماند و «ابر قارچی شکل» ناشی از انفجار اتمی از کشور مکزیک قابل رویت خواهد بود.

پایان پیام/م