Skip to main content

اگر بوشهری هستید یا در استان بوشهر حضور دارید حتما سیزده‌بدر به یکی از مکان‌های معرفی شده بروید.

سیزده بدر در بوشهر کجا بریم ؟/ معرفی 7 جای دیدنی برای خانواده‌ها+عکس

فستیوال تلنگر – بوشهر، سینا ناجی: روز طبیعت یا به تعبیری سیزده‌بدر یکی از فرهنگ‌های قدیمی مردم ایران است که ریشه در سنت‌های باستانی ایرانیان دارد. یکی از فرهنگ‌های دیگر ایرانیان خانواده دوستی و اهمیت به خانواده می‌باشد که در دنیا زبان‌زد است؛ در این روز ایرانیان همراه با خانواده خود به طبیعت رفته و اوقات فراغت خوشی را باهم می‌گذرانند. اگر بوشهری هستید و یا در استان بوشهر حضور دارید مکان‌های مختلفی وجود تا سیزده‌بدر را در کنار خانواده بگذرانید. ساحل دریا در سال جاری مثل دیگر سال‌ها بوشهر جزء پر ترددترین شهرهای کشور شد که یکی از دلایل آن ساحل بکر و زیبایی است که در آن وجود دارد. بوشهر، گناوه، دیلم، دلوار، کنگان و عسلویه شهرهای بندری هستند که ساحل زیبایی را دارند.

بوشهر با داشتن بیشترین مرز آبی با خلیج‌فارس یکی از کانون‌های مهم گردشگری دریایی و علاقه‌مندان به دریا است؛ هر ساله نیز برنامه‌هایی مانند گشت‌دریایی و … برای مسافران نیز برگزار می‌شود. البته با اعلام هشدار قرمز هواشناسی مسافران نوروزی که کنار ساحل چادر زده بودند را به سمت مکانی امن‌تر انتقال داده‌اند که با این وجود مکان مناسبی برای گذراندن سیزده‌بدر نخواهد بود و پیشنهاد نمی‌شود. جنگل‌ استان بوشهر داری چندین پارک جنگلی است که برای اهالی این استان کاملاً آشنا است؛ پارک‌های جنگلی چاهکوتاه در شهرستان بوشهر، سَرکره در دشتستان عامری در دیلم، بنه‌گز در تنگستان و … برخی از این طبیعت‌گاه‌های استان بوشهر هستند. جنگل حرا نیز در شهرستان عسلویه با طبیعتی بکر فضای مناسبی برای یک طبیعت‌گردی خانوادگی است‌. بوشهر دارای نخلستان‌های بی‌نظیری است که نمونه عالی آن را در آبپخش شهرستان دشتستان می‌توانید پیدا کنید.

  نخلستان‌های آبپخش نخل‌ها و نخلستان‌های این شهر بسیار سرسبز و بلند هستند و خاص‌ترین ورودی شهر را برای آبپخش فراهم کرده اند. علاوه‌براین کانال‌های پرآبی در دو طرف ورودی شهر وجود دارد که جلوه بصری زیبایی را خلق کرده است. ورودی این شهر از دو طرف در محاصره نخلستان‌های سرسبز است. آبپخش دارای طولانی‌ترین جاده نخلستانی در جنوب ایران است. نخلیات این شهر شانه به شانه هم قرار گرفته‌اند و وسعت آن‌ها به بیش از ۲۹ هزار هکتار می‌رسد. محققان بر این باورند که میزان سطح زیر کشت نخلستان‌های آبپخش در سطح جهان بی‌نظیر است.

  کویر اگر دلبسته‌ی فضای کویری هستید و در بوشهر حضور دارید نگران نباشید؛ کلوت‌های شهرستان دشتی یکی از زیباترین کلوت‌های ایران است.

سکوت کویر و یاردانگ‌های بی‌نظیر منطقه دشتی از زیبایی‌های استان بوشهر است که کم‌تر دیده شده اما اگر علاقه‌مند به فضایی کویری هستید این مکان جذاب را از دست ندهید. سیراف شهر باستانی با یک خیابان سیراف شهر افسانه‌ای خلیج‌فارس از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان بوشهر می‌باشد؛ این شهر که دارای ساحلی زیبا است گوردخمه‌های باستانی نیز دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‌رسد. اگر می‌خواهید دریا، نوار ساحلی و کوه را در کنار هم دیگر ببینید سری به سیراف بزنید.

خلیج نایبند خلیج نایبند عسلویه تنها پارک ملی دریایی ایران شامل خلیج‌ نایبند، جنگل حرا و دماغه است؛ نایبند هم ساحل صخره‌ای دارد وهم شنی. شن‌های این قسمت سفید رنگ و آب در آن به قدری زلال است که نمونه‌اش را در کمتر جای دیگری می‌توانید ببینید. منطقه گردشگری خاییز منطقه گردشگری خاییز از مناطق خوش‌ آب‌هوای بوشهر می‌تواند فضای مناسبی برای گذراندن وقت با خانواده باشد. خاییز که در شهرستان تنگستان قرار دارد شامل ۱۰ روستا است که تنها ۵ روستا از آن‌ها سکنه دارند. این منطقه برای اهالی از نقاط پر رفت‌و‌آمد و پر طرفدار است.

  در این گزارش به تعدادی از مکان‌های گردشگری اشاره شد که دسترسی به این نقاط برای ۱۳ به در راحت تر است اما اگر بخواهیم در استان بوشهر چرخی بزنیم می‌بینیم که دریا، جنگل، کوه و کویر را باهم دارد که خود از مزیت‌های فوق‌العاده این استان در کنار منابع نفتی و گازی است. در نتیجه بوشهر استان غنی که متاسفانه در قسمت گردشگری به آن توجه کمی شده است؛ باید مسؤولان با اولویت قرار دادن صنعت گردشگری حمایت بیشتری از این صنعت داشته باشند تا در کنار چرخیدن اقتصاد مردم، مردم از منابع طبیعی و طبیعت زیبای آن استفاده کنند. پایان پیام/