Skip to main content

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند محدودیت قوانین این کشور برای ارائه مرخصی استحقاقی به پدران برای مراقبت از نوزادان خود، تأثیرات گسترده‌ای بر خانواده‌ها و کسب‌وکارهای آمریکایی دارد.

آکسیوس: آمریکا در ارائه مرخصی به پدران از دیگر کشورها عقب است

به گزارش گروه بین‌الملل فستیوال تلنگر، پایگاه خبری-تحلیلی «آکسیوس» در گزارشی به بررسی محدودیت قوانین کار آمریکا برای ارائه مرخصی با حقوق به پدرانی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند، پرداخت. آکسیوس در این‌باره نوشت: «آمریکا در زمینه اعطای مرخصی به پدران برای مراقبت از نوزادان خود، از سایر کشورها عقب است. این دسترسی محدود به مرخصی استحقاقی برای پدران، پیامدهایی برای فرزندان، والدین و کسب‌وکارهای [آمریکایی] دارد». در این گزارش آمده است: «۱۱ ایالت در آمریکا دارای قانون مرخصی باحقوق برای والدین هستند، که از نظر جنسیتی تقسیم‌بندی نشده و برای مادران و پدران صرف نظر از وضعیت آنها به عنوان مراقب اولیه یا ثانویه [برای نوزادان] اعمال می‌شود. ۶ ایالت نیز قوانینی را در این زمینه تصویب کرده‌اند که هنوز اجرایی نشده است». به نوشته آکسیوس، «مینه‌سوتا» جدیدترین ایالتی است که با تصویب لایحه‌ای در ماه گذشته، مرخصی استحقاقی را در قانون کار خود گنجاند و علی‌رغم اینکه بسیاری از کسب‌وکارها این مرخصی با حقوق را ارائه می‌دهند، اما درصد پوشش هنوز کم است. طبق این گزارش، در چهار ایالت آمریکا کسب‌وکارها مجبور به اعطای مرخصی استحقاقی به والدین نیستند که یعنی کارگران می‌توانند مرخصی مراقبت از نوزاد را به عنوان یک بیمه مکمل خریداری کنند. این پایگاه خبری توضیح داد: «فقط ۲۵ درصد از کل کارگران آمریکایی به مرخصی با حقوق والدین دسترسی دارند. طبق اطلاعات مؤسسه استخدامی زیپیا، ۱۱ درصد از کارگران حتی اجازه استفاده از مرخصی بدون حقوق [برای مراقبت از نوزادان خود] را نیز ندارند». «بن گیتس» دستیار مدیر بخش سیاست اقتصادی در اندیشکده «مرکز سیاست دو حزبی» در این‌باره گفت: «کارگران (مادر و پدر) پس از متولد شدن فرزند جدیدشان، مجبور هستند زمان مرخصی استعلاجی هر دو نفر یا مرخصی تعطیلات را با هم بگیرند».  

  آکسیوس با استناد به داده‌های مؤسسه زیپیا نوشت: «اما این بدان معناست که بیشتر آنها مخصوصاً پدران، می‌توانند از زمان زیادی برای مرخصی و مراقبت از نوزادان خود استفاده کنند. ۷۶ درصد از پدران در کمتر از یک هفته،‌ به‌صورت تمام وقت به کار باز می‌گردند». این پایگاه خبری ضمن اشاره به اینکه اتحادیه اروپا به‌صورت میانگین ۶.۳ هفته مرخصی استحقاقی به پدران ارائه می‌کند، ادامه داد: «کارشناسان می‌گویند فقدان مرخصی با حقوق برای پدران، تأثیرات گسترده‌ای بر خانواده‌ها و کسب‌وکارها دارد». تحقیقات مؤسسه «هاروارد بیزینس ریویو» نشان می‌دهد که هر چه مادران مدت بیشتری از کار دور باشند، احتمال ترفیع گرفتن یا افزایش حقوق آنها پس از بازگشت از مرخصی کمتر می‌شود. بن گیتس در ادامه با بیان اینکه فقط مادران هستند که اغلب زمان زیادی را برای مراقبت از نوزادان صرف می‌کنند، تصریح کرد: «مرخصی گرفتن هر دو والدین به تضمین عدالت بیشتر در نتایج بازار کار کمک می‌کند». آکسیوس در پایان نوشت: «تحقیقات نشان می‌دهد که هفته‌های اولیه زندگی کودک – که برخی از پدران نمی‌توانند در آن زمان حضور داشته باشند – برای رشد و ایجاد پیوندها نیز حیاتی هستند. نیویورک تایمز گزارش داده بود که پدرانی که مرخصی استحقاقی برای مراقبت از نوزاد می‌گیرند، کمتر دچار معضل طلاق می‌شوند». پایان پیام/